Iglavci, Pinophyta, kot so bor, smreka, jelka, macesen, so enako zdravilni in spadajo med najpomembnejša pomagala pri izobraževanju fitoterapije, to je komplementarna metoda zdravljenja, ki sloni na znanstveno dokazanih in tradicionalno potrjenih učinkih rastlin in pripravkov iz njih. Je metoda, ki lahko v rokah, klinično usposobljenega zdravnika, predstavlja pomembno dopolnitev klasičnih metod zdravljenja nekaterih akutnih, še posebej pa kroničnih bolezenskih stanj.
Zelo redke so zdravilne rastline, iz katerih so že v ljudskem zdravilstvu uporabljali toliko pripravkov, kot so iglavci. Zdravilne učinke iglavcev so dobro poznali že naši predniki in jih tudi uporabljali tako pri ljudeh, kot tudi pri živalih.
Zdravilni učinki iglavcev
Že samo sprehod po gozdovih iglavcev pozdravi pljuča bolnikov, če zrak med sprehodom globoko vdihavajo. Smrekove iglice vsebujejo ogromno C vitamina. Bolj, ko je pozimi mraz, bolj polne so zaloge vitaminov v iglicah. Iglavci vsebujejo eterična olja, grenčine, čreslovine in smole.
S pripravki, ki jih lahko pripravimo iz iglavcev si lahko pomagamo pri naslednjih zdravstvenih težavah:
- proti kašlju,
- katarju,
- bolezni dihal,
- zdravi bronhije,
- mehurju,
- vnetju grla in pljuč,
- izčrpanosti,
- čisti kri,
- utrujenosti,
- protinu,
- poživljanje okorelih mišic,
- povečanje telesne zmogljivosti,
- zdravimo kožne bolezni, izpuščaje,
- zdravimo rane.
Priprava čajev, kopeli, mazil, sirupov
Poparek
Pripravimo tako, da eno žličko svežih ali posušenih smrekovih vršičkov prelijemo z 250 ml vrele vode, lonček pokrijemo in počakamo 5 do 10 minut.
S pitjem čaja si lahko zdravimo katar mehurja, čistimo kri, preženemo utrujenost in se dobro prepotimo. Čaj, ki ga sladimo samo z medom, popijemo samo eno skodelico dnevno, saj negativno vpliva na delovanje ledvic.
Kopel
Kopel si pripravimo iz 2 kg smrekovih vejic in storžev in jih prelijemo z 6 litri hladne vode, pustimo vreti 30 minut, nato precedimo in še vročo dolijemo v kad.
Kopel pomaga pri povečanju telesne zmogljivosti in odpornosti, pomaga pri protinu in zmehča in poživi okorele mišice, zelo je učinkovita tudi za zdravljenje kožnih bolezni, izpuščajev in tvorb.
Sirup
Pripravimo zgodaj spomladi, ko vršičke iglavcev naložimo v stekleni kozarec s širokim grlom ter zmešamo s sladkorjem, kozarec postavimo na sonce, tako približno v 14 dneh dobimo sirup, ki ga uporabimo proti kašlju in izčrpanosti.
Več o sirupu iz smrekovih vršičkov si lahko preberete TUKAJ.
Mazilo
Mazilo za rane dobimo iz smrekove smole, ki jo nabiramo v poletnih mesecih iz lubja in je popolnoma čista, hranimo jo v zaprti posodi, da terpentin ne izhlapi in smola postane trda, dodamo še govejega loja, voska in olivnega olja, ki ga mora biti najmanj eno tretjino, da je mazilo mehko.
Sveže Smrekove veje položimo v prostor pljučnega bolnika, pri tem lajšamo njegovo utrujenost, če obstaja možnost, jih menjamo vsaki dve uri.
Eterično olje smreke in bora lahko kupite v lekarnah in specializiranih trgovinah, pri uporabi upoštevajte navodila o uporabi.
Preberite tudi:
- iglavci – 1. del,
- iglavci – 2. del,
- domače smrekovo mazilo,
- sirup iz smrekovih vršičkov,
- smrekovo mazilo in kopel,
- čaj iz smrekovih vršičkov.
Vsebine portala niso nadomestilo za posvet z zdravnikom ali s farmacevtom. Uporabite jih le kot vir splošnih informacij.