Iglavci (Pinophyta) – 2. del, je nadaljevanje prispevka o iglavcih: Iglavci – 1. del, kjer si lahko preberete o iglavcih na splošno in o smreki. V drugem delu pa bomo pozornost namenili rdečemu boru, jelki in macesnu.
Rdeči bor (Pinus sylvestris)
Je odporen iglavec, ki zraste v višino tudi do 40 m in ima glavno korenino, ki sega globoko v tla, iz nje pa zrastejo močne stranske korenine, zato je zelo odporen na veter, sušo in sonce in dočaka starost v povprečju 200 let. Drevesa, ki rastejo v gozdu, so vitka. Krošnja rdečega bora je redka. Iglice izraščajo v šopkih po dve. Iglice so zelene, malo sivkaste barve in so dolge do 7 cm, spiralno zavite, na koncu zašiljene in mehke. Iglice na drevesu ostanejo 2 do 3 leta, na višji nadmorski višini tudi dlje. Cveti maja in junija, ženski cvetovi so združeni v rdečkasta ali rjavkasta do 0,5 cm velika socvetja. Iz njih se razvijejo 3 do 7 cm dolgi in okoli 3 cm široki storži, ki dozorijo jeseni naslednje leto. Semena izletijo spomladi v drugem letu.
Iz rdečega bora pridobivamo največ terpentinovega olja, ki je primerno za zunanjo uporabo, pri bolečinah v mišicah in revmatizmu, pri opeklinah ter ozeblinah in proti garjam. Za notranjo uporabo pa terpentinovo olje uporabljamo za zdravljenje pljučnih bolezni, iz njega pridobivamo tudi eterična olja.
Jelka (Abies alba) ali bela jelka
Macesen (Larix decidua)
Vsebine portala niso nadomestilo za posvet z zdravnikom ali s farmacevtom. Uporabite jih le kot vir splošnih informacij.