Kaj je bronhitis?
Bronhitis je vnetje bronhijev in sluznice dihalnih poti, ki ga povzročajo virusi ali bakterije. Ta bolezen ni življenjsko nevarna, je pa nujno pravočasno oditi k zdravniku, da bi postavil pravo diagnozo in določil primerno terapijo. Akutni bronhitis je posebno prisoten pozimi kot nadaljevanje nahoda, prehlada in ostalih okužb zgornjih dihalnih poti, ki se niso dobro pozdravile. Obstajajo tudi številni drugi vzroki bolezni, kot so alergije itd.
Simptomi bronhitisa
Simptomi bronhitisa so posledica vnetnih sprememb na sluznici bronhijev po omenjeni okužbi. Kaže se kot draženje bronhijev, kašelj in povečano proizvajanje sekreta v dihalnih poteh, potem izkašljevanje bistrega, belkastega, rumenega ali zelenkastega sekreta. Bronhitis je pogosto spremljan s povišano telesno temperaturo, včasih z občutkom oteženega dihanja, z bolečinami v prsih, redko pa je v izkašljanem sekretu prisotna kri.
Pred akutnim bronhitisom običajno nastopi običajen prehlad (viroza), z začetnim vnetjem nosu, grla ali sinusov. Redkeje se bronhitis pojavi samostojno.
Pri otrocih se bronhitis najpogosteje pojavi v akutni obliki po virusnih okužbah (v okoli 90% primerih), včasih z naknadno bakterijsko superokužbo.
Bronhitis – pogosta okužba majhnih otrok
Kako si sami pomagamo pri bronhitisu
Sledite spodnjim predlogom, ki vam lahko pomagajo pri hitrejšem okrevanju in preprečijo, da pride do zapletov:
- Veliko počivajte.
- Pijte veliko tekočine (3 do 4 litre na dan).
- V sobi uporabljajte vlažilec zraka. Topel, vlažen zrak pomaga pri luščenju sluzi v dihalnih poteh in izkašljevanju.
- Vzemite zdravilo za izkašljevanje, ki ga lahko kupite v lekarni brez recepta.
- Če je vaš kašelj suh in če ovira spanje in vas izčrpava, ga morate omiliti z zdravili proti kašlju. Če je možno, kašlja ne zatirajte, saj je to osnovni mehanizem za odstranjevanje sluzi iz dihalnih poti.
- Izogibajte se onesnaževalcev, kot je cigaretni dim.
Naravno zdravljenje bronhitisa
Naravno zdravilo proti bronhitisu – piščančja juha
Eno najboljših zdravil za bronhitis je vroča piščančja juha, ki jo počasi srebamo. Piščančje meso je bogato z aminokislino cistein, ki se sprošča pri kuhanju in redči sluz v dihalnih poteh, zmanjšuje oteklost sluznice in olajša izkašljevanje.
V juho je najbolje dodati česen in čebulo in poper, glede na to, da pekoča hrana in začimbe pomagajo v borbi proti bronhitisu, še posebej kroničnem. Košček feferona ali malo senfa bo namreč sprožil izločanje tekočin v dihalnih poteh, kar bo privedlo do redčenja sluzi in s tem tudi lažjega izkašljevanja.
Kako pripraviti piščančjo juho?
- V lonec dajte piščančje meso brez kosti, 2 olupljena korenčka, 2 vejici zelene, 1 večjo čebulo, malo sesekljanega svežega peteršilja, 5 strokov česna, malo soli in popra.
- To prelijte z vodo.
- Ko se meso skuha, ga vzemite ven, juho pa precedite.
- Vzemite malo juhe, dodajte ji 4 žlice masla in 2 žlici moke in mešajte, dokler ne dobite penaste zmesi, ki jo zlijete nazaj v juho. Potem dodajte piščančje meso in ga začinite s svežo peteršiljevo vejico.
To je odlično zdravilo za akutni bronhitis, ki dokazano deluje.
Naravno zdravilo proti bronhitisu – česen in čebula
Glede na to, da je v česnu in čebuli polno antioksidantov, sta ti dve rastlini pravi naravni zaklad. Če imate bronhitis, ju uporabljajte pri vsakodnevni prehrani. Če pa imate težave z gastritisom in čirom na želodcu, se ju izogibajte. Vsak večer pred spanjem popijte skodelico toplega mleka, v katerega ste dodali na drobno sesekljan strok česna. Lahko dodate tudi med, če vam tako paše. Čebulo pa lahko, razen v prehrani, uporabljate tudi kot oblogo za sinuse. Zrežite čebulo na četrtine, jo razlistajte in lističe na hitro popecite na plošči. Postavite jih na boleče mesto in zavijte s krpo ter pustite nekaj časa, najbolje pa je, da s to oblogo kar prespite noč.
Naravno zdravilo proti bronhitisu – hren in ingver
Hren je že od nekdaj poznan kot zdravilo za bronhitis, ker vzpodbuja izkašljevanje in je naravni antibiotik. Podobno je z ingverjem. Lahko ju uporabljate ločeno v prehrani, skupaj pa ju lahko kombinirate v tinkturi, ki jo boste uporabljali dva tedna in dokazano deluje. Enako količino hrena in ingverja pomešajte z dvojno količino medu. Pustite malo stati, nato pa vsako jutro na prazen želodec vzemite eno čajno žličko. Če vam okus ni všeč, lahko v to zmes primešate limonado ali katerega od čajev belega sleza, divjega origana, koprive ali peteršilja.
Naravno zdravilo proti bronhitisu – vitaminska mešanica
Pri vnetju bronhijev pomaga korenčkov sok ali mešanica, kjer 3 dl korenčkovega soka dodate še 1 dl soka rdeče pese in 1 dl soka kumare. Blagodejno deluje tudi mešanica 2,5 dl soka korenčka in 2 dl zelene, kot tudi naribani hren, ki ga prelijemo s sveže izcejenim limonovim sokom. Mešanico jemljite 3-krat dnevno po 1 žlico. Mešanica medu in limonovega soka je tudi zelo koristno zdravilo za bronhitis, če jo jemljemo vsako uro.
Naravno zdravilo proti bronhitisu – mešanica rastlin in medu
Žlico mešanice enakih količin janeža, lista belega sleza in materine dušice kuhajte 2 minuti v 3 dl vode, nato pustite 10 – 15 minut stati in precedite. Dodajte med in limonov sok. Pred vsakim obrokom popijte skodelico toplega čaja.
Naravno zdravilo proti bronhitisu – kurkuma
Zaradi protivnetnih lastnosti je kurkuma dobra za zdravljenje kašlja, povezanega z bronhitisom. Za lažje izkašljevanje si pripravite to mešanico:
- V 2 dl meka dodajte 1 čajno žličko mlete kurkume.
- Mleko zavrite.
- Pijte dva do trikrat na dan. Da bo učinek boljši, to počnite na prazen želodec.
OPOMBA: Ta pripravek ni primeren za ljudi, ki imajo žolčne kamne, kislino, želodčne razjede ali obstruktivno zlatenico.
Naravno zdravilo proti bronhitisu – slana voda
Grgranje slane vode nekajkrat dnevno je odličen način za zdravljenje različnih simptomov bronhitisa. Preprosto dodajte eno čajno žličko soli v 2 dl tople vode in grgrajte.
Uporabljajte pravo količino soli, saj preveč soli lahko povzroči pekoč občutek v grlu, premalo soli pa ne bo tako učinkovalo. S slano vodo lahko grgrate toliko pogosto kot potrebujete.
Obstajata dve koristi tega ukrepa. Pomirja vnetje grla in redči sluz, ki draži grlo.
Vsebine portala niso nadomestilo za posvet z zdravnikom ali s farmacevtom. Uporabite jih le kot vir splošnih informacij.