Materina dušica, ki jo imenujemo tudi: divji timijan, poljski timijan, materinka, materni dušek, duša … je zdravilno zelišče, ki so ga cenili že Stari Egipčani, ki so materino dušico uporabljali pri balzamiranju trupel. Uporabna je tako v kulinariki kot v zdravilstvu in negi. Pri kuhanju materino dušico dodajamo že na začetku kuhanja. V negovalne namene bo blagodejno vplivala na kožo, lase in še kaj, v zdravilne namene pa iz materine dušice lahko pripravimo najrazličnejše pripravke.
Materino dušico, Thymus serpyllum, najpogosteje najdemo ob pašnikih, na kamnitih pobočjih, skalah in ob poteh.
Materino dušico prepoznamo po njeni oleseneli koreniki iz katere poganjajo številna stebelca. Cvetovi so temno rožnate ali škrlatne barve in so zbrani v socvetju. Cveti od junija do oktobra, ima pa tudi svoj značilen, močan in nekoliko oster vonj, po katerem jo bomo zlahka prepoznali. Je do 20 centimetrov visok grmiček in je trajnica.
Nabiranje in sušenje materine dušice
V času cvetenja nabiramo neolesenele nadzemne dele – cvetove in liste. Sušimo v senčnem, suhem in zračnem prostoru. Pri sušenju se materine dušice ne dotikamo z rokami, saj bi tako izgubila svoje učinkovine, ampak jo obračamo z leseno kuhalnico ali paličico, lahko tudi stekleno. Posušeno materino dušico hranimo v posodi, ki dobro tesni.
Zdravilni učinki materine dušice
Materina dušica vsebuje veliko učinkovin, ki na naše telo delujejo blagodejno. Vsebuje eterična olja (ta so kriva, da ima materina dušica svoj značilen, oster in močan vonj), čreslovine, flavonoide, mangan, …
Iz nje si lahko pripravimo čaj, poparek, tinkturo, mazilo, oblogo in kopel. Pa tudi v obliki masažnega olja in lepotnih losjonov (v kombinaciji z drugimi zelišči) bo materina dušica prišla še kako prav. Materina dušica je resnično vsestransko uporabna, zato jo le vključite v vašo domačo zeliščno lekarno, če je še niste.
Materina dušica tako pozitivno vpliva na naslednje tegobe in bolezni:
- pomirja kašelj (tudi oslovski kašelj),
- razkužuje dihalne poti,
- pomaga pri zdravljenju bronhitisa, pljučnice in gnojnih pljuč,
- pomirja,
- blaži nespečnost in uspava,
- blaži glavobol,
- pospešuje potenje,
- kepi želodec,
- krepi živce,
- krepi možgane,
- ureja neredne menstruacije,
- pomaga pri težavah z ledvicami,
- pomaga pri težavah z mehurjem,
- blaži revmo,
- pomaga pri protinu,
- pomaga in blaži drhtenje (tresavico) udov,
- pomaga zdraviti bakterijske okužbe črevesja,
- pomaga zdraviti bakterijske okužbe pljuč …
Čaj iz materine dušice z medom naj bi celo lajšal in pospeševal porod.
Materina dušica pa je zelo cenjena tudi v veterini in seveda čebelarstvu, saj materina dušica varuje pred bakterijskimi boleznimi in je zato zelo koristna paša za čebele.
Vsebine portala niso nadomestilo za posvet z zdravnikom ali s farmacevtom. Uporabite jih le kot vir splošnih informacij.