Spomladi nas s travnikov pozdravijo drobni beli cvetki, marjetice. Marjetica pa ni le travniška rožica, ki nas s svojimi cvetovi razveseljuje vse tja do pozne jeseni, ampak je zdravilna rastlina. Spoznajmo jo!
Marjetica
Marjetico, Bellis perennis, najdemo domala povsod; na travnikih, ob poteh, na pašnikih, ob potokih …
Zraste do okoli 15 centimetrov visoko. Iz pritlične rozete se dviga golo steblo, na koncu katerega je cvet, ki je bele, včasih tudi rdečkaste oziroma rožnate barve.
V zdravilne namene uporabljamo celotno rastlino: korenine, liste in cvetove. Nabiramo jo od maja (lahko tudi aprila) do septembra.
Zdravilni učinki marjetice
Zaradi svojih učinkovin so cvetovi marjetice še posebej zdravilni, saj poleg velike količine vitamina C vsebujejo tudi sluzi, eterična olja, čreslovine in grenčine ter saponine.
Poznamo različne pripravke, ki jih uporabljamo v zdravilne namene; med drugim: čaj, sirup, mazilo, masažno olje in seveda tinkturo.
Marjetico pa lahko zaužijemo kar tako, svežo, in jo dodamo npr. solati, v katero dodamo cvetove in liste marjetice. S pomladnem času je takšen dodatek solati še posebno dobrodošel, saj pomaga pri razstrupljanju telesa.
Čaj iz marjetice je zelo učinkovit zoper putiko.
Pomaga pri urejanju nerednih menstruacij in, ko je le-ta boleča, saj blaži menstrualne krče.
Čaj vpliva tudi na presnovo, saj jo pospešuje.
Pitje čaja iz marjetic vpliva tudi na čiščenje krvi. Prav zaradi vpliva na čiščenje krvi se uživanje marjetice priporoča tudi v pomladnem času, v solatah. Obnese se tudi pri boleznih ledvic in jeter.
Zelo blagodejno deluje na pljuča pri bronhitisu. Pomaga pri pljučnih tvorih in bolečinah v prsih. Pomaga, ko so pljuča zasluzena, saj olajša in pospešuje izkašljevanje.
Zoper prehladna obolenja pijemo čaj, ki ga skuhamo iz marjetice in lipe ter bezga.
Če pa marjetico zmešamo skupaj s orehovimi listi nam bo tako pripravljen čaj pomagal pri notranjih krvavitvah.
Tudi pri protinu in revmi bo čaj iz marjetice pomagal.
Pomaga pri vnetju črevesja, želodca in tudi pri črevesnih krčih se bo marjetični čaj odlično obnesel.
S pomočjo tinkture iz marjetice bomo pregnali mišičnega mačka, revmo in protin.
V ljudskem zdravilstvu je tinktura iz marjetice dobro poznana tudi kot zdravilo proti izpuščajem, ekcemom in lišajem.
Če imamo težave s peskom in kamni si pomagamo tako, da enkrat na dan popijemo z vodo pomešano tinkturo (10 kapljic tinkture iz marjetic na 1-1,5 dl vode).
V obliki mazila ali masažnega olja se bo marjetica krasno obnesla za lajšanje bolečin v mišicah in sklepih.
Sirup, katerega pripravimo iz cvetov in listov marjetice bo pomagal zoper utrujenost in izčrpanost.
Vsebine portala niso nadomestilo za posvet z zdravnikom ali s farmacevtom. Uporabite jih le kot vir splošnih informacij.