Slovenija spada med najbolj gozdnate države v Evropi, v katerih raste približno 2500 različnih vrst gob, od tega jih je 500 užitnih. Sezona rasti gob traja od zgodnje pomladi do pozne jeseni, največja rast gob pa je v mesecu septembru in oktobru, rast gob pa je tudi močno odvisna od vremenskih pogojev – vlage in temperature.
Zdravilni učinki gob
Gobe so dobra in zdrava hrana, ki vsebujejo malo kalorij in polno koristnih snovi kot so: rastlinske beljakovine, ogljikovi hidrati, maščobe, … Ter vitamine in minerale: vitamini B1, B2, B3 in D, minerali kalcij, natrij, kalij, magnezij, cink in železo. Energijska vrednost gob je v jesenskem času višja. V kitajski tradicionalni medicini so gobe uporabljali kot učinkovito sredstvo za izboljšanje zdravja in dvig vitalnosti. Gobe vsebujejo tudi probiotike, ki krepijo telo in pomagajo v boju proti boleznim. V medicini so prišli do novih velikih odkritij, saj so med drugim iz gob pridobili prvi antibiotik.
Nabiranje in uporaba
Nabiranje gob je zdrav in koristen način preživetja prostega časa, moramo pa se držati nekaterih zakonskih in bontonskih pravil nabiranja. Za vse ljubitelje gobarjenja velja nenapisano pravilo, hiti počasi, saj pri nabiranju na nas preti več nevarnosti, do naravnih pasti v gozdu, kot je nepoznavanje terena, do tega, da nam v košari, zaradi nepoznavanja, pristane tudi neužitna in strupena goba. Količinska zakonska omejitev nabranih gob je 2 kg na osebo dnevno, nabiramo jih v pleteno košaro, da se med hojo trosi lahko razpršijo po gozdu in omogočijo ponovno rast. Nabiramo samo tiste gobe, ki jih dobro poznamo in jih bomo tudi uporabili, ostale pa pustimo nedotaknjene. Gobe na grobo očistimo takoj ko jih odtrgamo, preden jih damo v košaro in tako razsejemo trose za ponovno rast gob.
Gobe, ki jih ne poznamo, pustimo v naravi, saj so posledice, da zaužijemo neužitno in strupeno gobo, za zdravje zelo neprijetne, saj v gozdu rastejo tudi gobe, ki so smrtno nevarne.
Gobe spadajo med hitro pokvarljive, če jih ne porabimo pravočasno, jih je treba posušiti, zamrzniti ali vložiti. Iz gob lahko pripravimo več različnih jedi, saj jih lahko pečemo, tudi na žaru, kuhamo, pražimo, nekatere gobe pa moramo pred uporabo tudi prevreti za minuto ali dve v navadni vodi, ki pa jo po kuhanju zavržemo, da jih zmehčamo, zmanjšamo pekoč in grenak okus, posebno to velja za vrste gob, ki so označene kot pogojno užitne. Gob pred uporabo ne namakamo in umivamo v vodi, razen, če ni nujno potrebno, za čiščenje uporabimo čisto krpo, s katero jih na suho tudi zbrišemo.
Vsebine portala niso nadomestilo za posvet z zdravnikom ali s farmacevtom. Uporabite jih le kot vir splošnih informacij.